Dokuz Tip Mizaç Modeli

Dokuz Tip Mizaç Modeli, “kendini tanıma” kavramından yola çıkan ve insanın kendini tanımasında rehberlik eden “bilimsel ve özgün” bir modeldir. Bireylerin “neden belirli davranışları sergilediğini ve birbirleriyle farklı veya ortak olan özellikleri” bilmeyi sağlar

DTMM Nedir?

Dokuz Tip Mizaç Modeli (DTMM), bireylerin yapısal ve işlevsel özelliklerini derinlemesine inceleyerek hem olumlu potansiyellerini hem de olumsuz riskli yönlerini belirlemek için tasarlanmış bilimsel temelli bir yaklaşımdır. Bu model, gücünü hem küresel perspektiflere hem de yerel nüanslara değer veren evrensel bir yaklaşımdan alarak bireysel farklılıkları tanımamızı ve takdir etmemizi sağlar.

NTTM, her bireyin temel potansiyelini ve dengelenmesi gereken özelliklerini ana hatlarıyla ortaya koyarak, insanların stres veya rahatlama gibi farklı koşullar altında nasıl davrandıklarına dair kapsamlı bir anlayış sağlar. Mizaçtan türetilen doğal özellikler ile sonradan edinilen sentetik özellikler arasında ayrım yaparak kişisel gelişimi ve kurumsal verimliliği optimize etmek için stratejik içgörüler sunar. NTTM'yi hizmetlerimize entegre ederek, bireylerin gerçek potansiyellerini ortaya çıkarmalarına ve bütünsel büyümeyi destekleyen ortamları teşvik etmelerine yardımcı oluyoruz.

Mizaç Testini Çözmek İçin Tıklayınız

Humna

Özellikler

diamond
Kusursuzluk Arayan

“Kusursuzluk için çabalamak” onların işi! Ciddi, ağırbaşlı, tutarlı, ölçülü, hak-hukuk gözeten, sorumluluk sahibi, tertipli ve düzenli, hata ve eksik karşısında toleransı düşük, detaycı bireylerdir.

ar_stickers
Duyguları Hissetmeyi Arayan

Duygusallık, ilgi ve sevgi diyince akıllara gelen o kişi! İlişki odaklı, sevgi dolu, dışa dönük, fedakar, yardımsever, beklenilen sevgiyi alamadığında kırılgan ve alıngan bireylerdir.

familiar_face_and_zone
Hayran Olunacak Kendilik İmajı Arayan

İmaj onların işi! Başarı odaklı, statü ve kariyer sahibi olmaya öncelik veren, motivasyonu yüksek, olumsuz duyguları kendine engel yapmayan, hedefe kitlenen, rekabetçi ve hırslı bireylerdir.

ecg_heart
Duyguların Anlamını Arayan

Özgünlük onun işi! Sıra dışı, bireysel, yalnızlıktan hoşlanan, yaratıcı, sanatsal, derin ve romantik duyguları anlamlı bulan, melankolik, tutkulu, empatik, doğal ve içten bireylerdir.

lab_research
Bilginin Anlamını Arayan

Bilgi ve uzmanlık denilince akıllardaki o kişi! İçe dönük, sessiz, mesafeli, duygusal yakınlık ve fizikel temastan kaçınan, gözlemci, derin meraklı, araştırmacı, analitik düşünebilen, soyut ve teorik düşünceye öncelik veren bireylerdir.

psychology
Entellektüel Dinginlik Arayan

Önce mantık ve kontrol diyen o kişi! Güven ve emniyet odaklı, veri depolayan, spontan meraklı, tedbirli, garantici, titiz, emin olmadan karar vermeyen, rengini hemen belli etmeyen, ilişkilerinde sadakate öncelik veren bireylerdir.

conditions
Keşfetmenin Hazzını Arayan

Keşif ve macera onların işi! Dışa dönük, konuşkan, çabuk ilişki kuran, hareketli, eğlenceli, muzip, zihninde düşünceler uçuşan, pratik, iyimser, sıkıntılı detaylar üzerinde durmaktan kaçınan, yenilikleri tecrübe etmekten haz alan bireylerdir.

battery_charging_90
Mutlak Güç Arayan

Liderlik onların işi! Hemen hemen her ortamda cesurca öne çıkan, derhal eyleme geçen, dobra, net, kendinden emin, sahiplenici, cömert, koruyup kollayan, mücadeleci, dayanıklı ve daima güçlü olmaya öncelik veren bireylerdir.

chair
Fiziksel Konfor Arayan

Önce huzur ve sükunet diyen o kişi! Uyumlu, sakin, mülayim, gerilim ve huzursuzluktan hiç hoşlanmayan,yargılamadan algılamaya öncelik veren, barışçıl ve arabulucu, kabullenici, yumuşak, esnek, fiziksel rahatlık ve yaşam rutinine düşkün bireylerdir.


Adres

Söğütözü Mah. Söğütözü Cad. Koç Kuleleri , No:2A İç Kapı No:13 Çankaya/Ankara

Telefon

+90532 624 9266
+90543 969 34 01